Jakie są skutki utraty wartości przez firmowe aktywa
Gdy dany składnik aktywów utracił całkowicie lub częściowo zdolność do przynoszenia jednostce korzyści ekonomicznych, konieczne jest dokonanie odpisu aktualizującego, obniżającego na dzień bilansowy jego wartość bilansową.
Firmowe aktywa zaliczane zarówno do aktywów trwałych, jak i obrotowych (takie jak: środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, aktywa finansowe, inwestycje w nieruchomości i prawa, należności, wyroby gotowe, materiały, towary) mogą utracić swoją wartość. Jeżeli na dzień bilansowy wynikająca z ksiąg rachunkowych wartość wycenianego składnika aktywów jest wyższa od korzyści ekonomicznych, jakie on przyniesie, to wówczas oznacza to, że dany składnik aktywów utracił – w zależności od sytuacji – całkowicie lub częściowo zdolność do przynoszenia jednostce korzyści ekonomicznych. W konsekwencji konieczne jest dokonanie odpisu aktualizującego, obniżającego na dzień bilansowy jego wartość bilansową (np. odpis aktualizujący wartość środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz inwestycji w nieruchomości i prawa: Wn konto „Pozostałe koszty operacyjne”; Ma konto „Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz inwestycji w nieruchomości i prawa”; odpis aktualizujący wartość zapasów: Wn konto „Pozostałe koszty operacyjne”; Ma konto „Odchylenia z tytułu aktualizacji wartości zapasów materiałów i towarów” lub konto „Odchylenia z tytułu aktualizacji wartości zapasów produktów”; odpis aktualizujący wartość należności: Wn konto „Pozostałe koszty operacyjne” lub konto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta